Rock Müzik Efsanesi “Wishbone Ash” İstanbul’da!

Metallica, Iron Maiden, Judas Priest, Lynyrd Skynyrd, Dream Theater ve Opeth gibi toplulukları etkileyen, çift solo gitarlı grup formatının öncüsü Wishbone Ash İstanbul’da konser verecek. En eski progressive rock gruplarından Wishbone Ash’in konseri, 24 Mayıs Cuma akşamı, saat 20.00’de İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

“Tüm Zamanların En İyi 20”, “Rock Tarihinin En İyi 10” Listesindeki Gitarist Andy Powell

Martin Turner, Andy Powell ve Steve Upton tarafından kurulan İngiliz topluluk Wishbone Ash, Andy Powell ve Ted Turner’ın öncülüğünde, çift solo gitarlı grup formatını popüler hale getirmesiyle tanınır. Bu yenilikçi yaklaşım, her iki gitaristi de 1989 yılında “Traffic” dergisinin “Rock tarihindeki 10 önemli gitaristi” listesine taşıdı. Ayrıca, 1972 yılında Rolling Stones ve Melody Maker dergileri tarafından “Bütün Zamanların En İyi 20 Gitaristi” arasında gösterilmeleri, ikilinin müzik dünyasındaki etkisini pekiştirdi.

Başlangıçtan Zirveye: Wishbone Ash’in Yolculuğu

Grup, 1966 yılında İngiltere’nin Devon bölgesinde “Empty Vessels” adıyla kuruldu ve kısa süre sonra Londra’da “Tanglewood” adını alarak performans sergilemeye başladı. 1969’da grubu keşfeden ve sonrasında Police ve Sting ile de çalışacak olan menajer Miles Copeland, grubun isim değişikliğine öncülük etti. Grup, “Wishbone” ve “Ash” isimlerini birleştirerek efsanevi adını oluşturdu.

İlham Olan Efsanevi Albümü: Argus

Wishbone Ash’in müzikal kimliği, 1970’lerin başında Deep Purple konserlerinde ön grup olarak sahne almalarıyla şekillenmeye başladı. Grup, 1972’de çıkardığı “Argus” albümüyle büyük bir başarı elde etti. Bu albüm, İngiltere listelerine ilk üçten girerken, progresif rock ve folk unsurlarıyla dikkat çekti. “Argus”, Thin Lizzy ve Iron Maiden gibi sonraki gruplara ilham kaynağı oldu.

Grup, 1973’te “Wishbone Four” ve “Live Dates” albümleriyle devam etti. Bu süreçte Ted Turner’ın yerine Laurie Wisefield geçti. 1980’lerin başında Ted Turner’ın kısa süreli dönüşü, ardından Roger Filgate, Mark Birch, Ben Granfelt ve Muddy Manninen gibi isimlerle devam eden gitarist değişiklikleri yaşandı. Buna rağmen, Andy Powell, grubun kuruluşundan bu yana sürekli gitaristi olarak kalmayı başardı.

Efsanevi Grubun Mirası

1980’lerden 2010’lara dek rock müzik dünyasındaki tüm stil, sound değişikliklerini kendi karakteristik yapılarını bozmadan içlerine alan Wishbone Ash her zaman sadık dinleyicisiyle sonik yolculuklarına devam etmeyi başardı. Grup, 2020’de çıkardıkları son stüdyo albümleri “Coat Of Arms”da köklerine dönüş yaparak eleştirmenlerinden tam not aldı.

Wishbone Ash, 25 stüdyo albümü, 11 konser albümü, beş DVD ve DVD rock belgeseli “This is Wishbone Ash” gibi pek çok yapıta imza attı.

Müzikal yolculuğuyla rock müziğin evriminde önemli yer tutan, gitar meraklılarına değerli bir miras bırakan grubun İstanbul konserinin biletleri 500 ve 950 TL kategorilerinde satışa sunuldu.  

Biletler www.akmistanbul.gov.tr ve www.biletinial.com adreslerinden temin edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x